МУЗЕЇ

Музей історії міста Києва

Багато міст в усьому світі мають музеї своєї історії: Лондон, Гельсінкі, Амстердам, Белград, Москва... Не є винятком і столиця України, яка не так давно відкрила музей і своєї історії - славного міста над Дніпром.
Дуже довго, цілих вісім довгих років, аж до позаторішньої весни, Музей історії Києва – краса і гордість столиці України двох попередніх десятиліть – не мав свого приміщення. Його унікальні експозиції мало хто бачив, оскільки  співробітники та ящики з експонатами тіснилися на одному з поверхів «Українського дому».

Проте зараз заклад отримав нову будівлю поблизу станції метро «Театральна». Сьогодні тут, у самому серці столиці, розташувався музейно-виставковий центр «Музей історії міста Києва»

Історія
«Історія міського Музею, – за словами заступника директора закладу Анатолія Збанацького, – і сама доволі історична. Вона коротка, але насичена.
14 листопада 1978 року Рада Міністрів УРСР прийняла постанову про створення в Києві музею міської історії. У Москві та в Амстердамі такі музеї діяли ще з 90-х років XIX століття, у Белграді та Гельсінкі – з початку ХХ-го, а в Лондоні музей історії відкрився лише на два роки раніше від київського – 1976 року, за ініціативи Лондонської міської корпорації. Напередодні 1979 року співробітники Музею та його первісна база розмістилися у знаменитому Будиночку Петра на Подолі. Там почалося формування музейних фондів з експонатів, переданих Інститутом археології Академії наук УРСР, та подарунків від київських підприємств і установ.
До 1500-річчя Києва Музей урочисто переїхав до Кловського палацу, що на нинішній вулиці Пилипа Орлика, 8 (зведеному у 1752-1756 роках), який також є чудовою архітектурною пам’яткою середини XVIII ст. До цього там містився державний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років., для якого тоді спеціально збудували величезний меморіал з гігантською фігурою Батьківщини-матері.
26 травня 1982 року в "пишноті" Кловського палацу урочисто відкрилася перша експозиція Музею історії міста Києва. 
На той час Музей мав 18 експозиційних залів, виставковий і актовий зали, а музейні фонди налічували 40 тис. експонатів (до 25-річчя створення Музею фонди становили вже понад 200 тис. од.)/
Музейні колекції складалися з археологічних матеріалів, знайдених на території міста, етнографічної та нумізматичної колекцій, колекції ікон, поштових листівок, побутових речей киян різних часів і так званих тематичних комплексів, що належать до ХХ ст.
У Кловському палаці Музей жив, діяв і розвивався 22 роки, допоки великі державні відомства не почали вести за нього боротьбу. У 2004 році приміщення палацу було передано Верховного Суду України, який і по нині вершить там правосуддя. А музей аж до недавнього часу став музеєм-безхатченком...
10 березня 2004 року Музей було закрито для відвідувань. Експозицію демонтували, матеріали фондів зібрали у ящик і перевезли на один з поверхів Палацу мистецтв «Український дім» на Хрещатику. Там музей жив аж до 2011 року, коли заговорили про можливість передачі скандальної будівлі торгового центру біля станції метро «Театральна». Спочатку не повірили. Однак міська влада проявила волю і рішучість. Міському управлінню культури згодом було виділено кошти на створення нової експозиції музею – 5 млн грн. На них і закупили музейне обладнання і мультимедійні системи.
27 травня 2012 р., до 1530-річчя Києва, відбулася урочиста презентація нової будівлі Музею історії міста.

Експозиція
«Наша експозиція поки ще далека від досконалості, – розповідає Наталія Пінчук, завідуюча науково-просвітницьким відділом Музею, – надто багато часу ми провели у стані «безхатності». Та й сучасна офісного типу будівля на відміну від історичного палацу вимагає нових підходів... Тому, за новою концепцією, ми використовуємо так звану прогресивну форму подачі матеріалу, коли в експозиції старі експонати поєднуються з новими технологіями. У залах встановлені великі плазмові екрани, на яких безперервно транслюються сюжети міської історії, поряд з експонатними стендами – інтерактивні панелі. Натискаючи пальцями на сенсорні екрани, можна почитати про історію Музею, Києво-Печерської лаври, Софійського собору, про видатних особистостей або зробити віртуальний 3D тур до інших музеїв – Булгакова, коштовностей або Гетьманства, а також побачити дати найважливіших подій у Києві.
Сама експозиція міститься на другому і третьому поверхах будівлі. Другий поверх присвячений історії Києва за часів Давньої Русі, Речі Посполитої, аж до російського періоду. Стіни залів прикрашені старовинними картами, серед яких – унікальна карта міста, зроблена московським полковником Іваном Ушаковим у 1695 році, незабаром після Переяславської ради. На стендах – археологічні знахідки кам’яного і бронзового століть, що відносяться до Трипільської культури і знайдені українськими вченими під час численних розкопок на території Києва, а також стародруки, вироби гончарів, золоті прикраси, залишки кольчужного обмундирування княжих дружинників.
У центрі залу можна побачити чудовий макет-панораму Замкової гори періоду Польсько-литовського князівства, а на одному зі стендів – часослов XVI ст. видання першодрукаря Івана Федорова. Цей експонат є для нас особливо цінним, бо його подарував музею Серж Лифар, знаменитий французький балетмейстер київського походження.
Третій поверх займають експонати, що належать до періоду від кінця XIX ст. і до наших днів. Ця колекція представлена не лише живописом, документами, фотографіями, а й побутовими предметами. Килими, меблі, цегла, посуд, пічні кахлі, фотоапарати, одяг, музичні інструменти – це спроба відтворити побут до деталей. Тут труди Михайла Грушевського, нагороди, капелюхи та фотографії Богдана Ступки, речі оперної співачки Євгенії Мірошниченко, кардіохірурга Миколи Амосова, авіаконструктора Олега Антонова. Ми дуже пишаємося багатою колекцією портретів киян – не тільки знаменитих діячів науки, культури, мистецтва, але і пересічних городян, які ходили вулицями нашого міста 20, 50, 100 років тому...».

Графік роботи Музею: 
Понеділок – з 10:00 до 16:00
Вівторок – четвер з 10:00 до 17:00
П'ятниця - неділя з 10:00 до 20:00
Вхід останньої групи - за годину до закриття
Вартість квитків: для дорослих - 30 грн, для школярів, студентів та інших пільгових категорій - 15 грн.


Register

Новини