АДМІНІСТРАТИВНІ СПОРУДИ

Театр опери та балету

Будівля Оперного театру виросла на розі вулиць Богдана Хмельницького та Володимирської в 1901 році. До того моменту тут був міський театр, але в 1896 році він згорів - кажуть, через постріл, що пролунав під час опери «Євгеній Онєгін».
Саме тут, у стінах вже нової будівлі Російської опери 1 вересня 1911 прем'єр-міністр Петро Столипін отримав смертельну кулю. Це була одна з найсумніших подій в біографії цих підмостків.

Але далеко не єдина. До речі, народ їздив спеціально поглянути на «те саме місце» і навіть просив службовців театру показати «ту саму ложу», в якій убивця Дмитро Богров знайшов свою жертву. Через 7 років - у 1918-му - новий постріл розбурхав киян. Тут стріляла в жандармського полковника Василя Новицького незабутня Фанні Каплан.
Петербурзький професор архітектури Віктор Шретер виграв конкурс і спорудив одну з найбільших споруд у Російській імперії - чотириярусного красеня на 1650 місць! Під час будівлі вийшов казус. Над головним входом в Оперний спочатку повісили київський герб зі святим покровителем міста архистратигом Михаїлом, але духовенство обурилося - як можна на грішному розважальному закладі розміщувати божественний образ! Архстратига Михаїла спішно замінили грифонами. Після відкриття не всі аплодували творінню майстра. Приміром, газета «Киянин» була незадоволена: «Зовнішній вигляд театру вкрай непривабливий: негарна споруда сидить посеред площі, немов величезна незграбна черепаха. Враження ще більше псує неприваблива обробка будівлі... Декоративна прикраса залу для глядачів відрізняється простотою і бідністю...»
Але були і захоплені відгуки, порівняння з кращими театрами світу, овації та привітання. Ці стіни бачили читання віршів Володимира Маяковського, творчість співака Федора Шаляпіна.
Скульптори - В. Щур та В. Сивко.


Register

Новини