ПАМ’ЯТНИКИ

пам'ятник гетьману Правобережної України Пилипу Орлику

На перетині вулиць Пилипа Орлика та Липської до 15-річчя прийняття Конституції України відкрили пам'ятник гетьману Правобережної України Пилипу Орлику. Це культурна композиція, яка складається з двох елементів: пам'ятника гетьману і козацької атрибутики - бандура біля постаменту, а на постаменті - надірваний прапор, що  розвівається, а також козацькі шаблі.

Як пояснив один з авторів пам'ятника, народний художник України, скульптор Анатолій Кущ, "немає волі без того, щоб її захищати".
Орлик зображений у багатому вбранні XVIII ст., ліва рука спирається на тумбу з паперами і булавою, а у правій руці перо.
За словами автора, одяг і атрибути історично ідентичні. На постаменті пам'ятника також встановлено родовий герб гетьмана. Композицію виконано з бронзи і граніту. Вона розташована так, що між пам'ятником Орлику та прапором є прохід, яким починається сквер.
Пилип Орлик (1672-1742 рр.) - Гетьман України (у вигнанні) в 1710-1742 роках. Відомий насамперед як автор першої української конституції "Пакти та конституції законів та вольностей Війська Запорозького", в якій регламентовано основні питання державного будівництва в Україні на початку XVIII ст. Орлик був довіреною особою і генеральним писарем гетьмана Івана Мазепи, разом з ним перейшов на бік шведського короля Карла XII і виступив проти Петра І у 1708 році. Після Полтавської битви Орлик емігрував до Османської імперії. Через півроку після смерті Мазепи Орлика обрали гетьманом України у вигнанні. Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва, а також турецького султана і шведського короля. Пізніше Карл XII підписав формальний диплом , яким затвердив Орлика гетьманом України.

Метро «Кловська», «Хрещатик».


Register

Новини