ЦЕРКВИ ТА ХРАМИ

Лавра. Ближні та Дальні печери

У Лаврі 17 церков. З них шість - під землею. Печерні храми - маленькі і дуже аскетичні. Монастирські підземні лабіринти з церквами, келіями, ходами, похованнями гілкуються на сотні метрів. Висота їх до 2 метрів, ширина 1-1,3 м, глибина від 5 до 20 поверхні землі. Першим облюбував дніпровські пагорби в XI столітті і вирив для себе печеру монах-відлюдник, основоположник руського чернецтва Антоній. Його притулок припав до вподоби однодумцям, і вони приєдналися до брата. Але Антоній хотів перебувати на самоті, тому викопав собі іншу пешер, від неї пішли Ближні, або Антонієві, печери, а та, що була викопана спочатку, дала життя Далеким, або Феодосієві, печер. Ігумен, преподобний Феодосій також є засновником Києво-Печерської лаври, він ініціював розробку монастирського статуту. У печерах - поховання ченців.

Детальніше: Лавра. Ближні та Дальні печери

Костел святого Миколая

Це творіння Владислава Городецького - одне з небагатьох готичних споруд Києва. Побудований костел святого Миколая в 1909 році на замовлення католицької громади Києва (віруючі просили губернатора дозволити їм побудувати готичний храм в пам'ять про перебування у столиці Миколи II). У став Будинком органної музики. З 1992 року тут відновлені богослужіння, однак дають і концерти. Проект костелу дістався вже зарекомендував себе в місті Городецькому, щоб він «поправив» роботу юного дарування (студента Станіслава Воловського), яка перемогла на конкурсі.

Детальніше: Костел святого Миколая

Синагога Бродського

Гроші на споруду виділив відомий київський мільйонер і філантроп - «цукровий король» Лазар Бродський. Інженер Георгій Шлейфер розробив проект синагоги в мавританському стилі, яку планувалося звести в садибі Бродського. Проте в ті часи Київ не входив у так звану « межу осілості» для євреїв, і дозволити будувати в місті синагогу мав особисто міністр внутрішніх справ. А той був категоричний - будувати не можна ні в центрі, ні збоку, ніде. Київським євреям можна було пристосовувати під молитовні лише існуючі житлові чи господарські приміщення.

Детальніше: Синагога Бродського

Софія Київська

Софійський собор (1037) став першим внесеним до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО пам'яткою архітектури в Україні. Це видатний пам'ятник давньоруського зодчества. Саме на цьому місці кияни розгромили печенігів. Чудотворна мозаїка «Оранта» у вівтарній апсиді Софії - хранителька міста і країни, звана «Нерушимою стіною». Кажуть, вона допомагає вибрати правильну дорогу в житті. Потрібно прийти в Софію, помолитися, поглянути в очі Богородиці і задати своє питання. Відповідь прийде тут же в храмі або вночі у сні. Цей древній храм, побудований Ярославом Мудрим 1000 років тому, присвячений Христу - його Божественної Мудрості (грецькою - «Софії»). Спочатку Софію вінчали 13 бань, що символізують Христа і 12 апостолів. Сьогодні їх 19. Сім добудували в XVII столітті.

Детальніше: Софія Київська

Флорівський монастир

Жіночий монастир на Подолі, заснований в XVI столітті. Найстаріша будівля - Вознесенська церква, побудована в 1732 році. У ній зберігаються святині: ікона Божої Матері Казанської з часткою мощей вмч. Георгія, ікони Тихвинська і Скоропослушниця, а також ікони з частками мощей прп. Іова Почаївського та вмц. Варвари. У вівтарі знаходиться ковчег із часточками мощей прпп. Антонія і Феодосія Печерських. У цьому монастирі жила перша російська мемуаристика, дочка сподвижника Петра Першого, знаменитого фельдмаршала Бориса Шереметєва - княгиня Наталія Долгорукова, прийняла постриг під іменем Нектарія. Її чоловік впав у немилість і був страчений. За переказами, перед постригом Наталія кинула свою обручку в Дніпро.

Детальніше: Флорівський монастир

Register

Новини