ДИКІ ПАРКИ

Жуків острів

Назва, найiмовiрнiше, походить вiд струмка Жукiвка, що впадав в Днiпро нижче Корчуватого.
У давнину острiв називали урочищем Жукiвка, i разом з островом Чернечим вiн належав Києво-Печерськiй лаврi. Монахи використовували його як сiножать, а також як гарне мiсце для риболовлi. У 1869 р. на острові Лавра побудувала дерев'яну церкву на честь iкони Пресвятої Богородицi. Улiтку для братiв, що жили i працювали у лаврському хуторi, проводили богослужiння.

На Жуковому острові знаходиться цікавий і загадковий історичний об’єкт - вхід до затопленого тунелю під Дніпром, побудованого перед Великою Вітчизняною війною. За чутками, в тунелі знаходиться залізничний потяг із законсервованою військовою технікою.
Географічно — це понад 1630 га заплавних лук, боліт, рукавів та озер із багатими флорою і фауною. Про цінність острова йшлося неодноразово, досить згадати, що ці землі було взято під охорону ще наприкінці XIX ст., а тепер вони захищені кількома міжнародними конвенціями, оскільки тут проходить Дніпровський екологічний коридор європейського значення.
Жуків острів повністю належить території Києва і з 1999 р. має статус ландшафтного заказника. Територія острова є об'єктом природно-заповідного фонду, частиною екологічної мережі України, є частиною Дніпровського екологічного коридору національного та Всеєвропейського значення, територія якого охороняється національним законодавством та низкою міжнародних угод.
Заказник «Жуків острів» за багатьма параметрами можна називати найціннішою природною територією м. Києва, оскільки на його території збереглись у незмінному вигляді прадавні заплавні ландшафти, характерні колись дніпровській заплаві, та знищені при створенні каскаду дніпровських водосховищ, а ще на цій території зосереджена велика кількість занесених до Червоної книги України рослин і тварин, а також включених до Зеленої книги України рослинних угруповань.
Крім того, територія заказника, будучи розташованою вздовж р. Дніпро, відіграє велику роль у Національній та Всеєвропейській екологічній мережі, виконуючи функцію важливої ділянки Дніпровського екологічного коридору. Саме цим коридором відбуваються сезонні міграції птахів на зимівлю та повернення їх до місць гніздування.
Територія Жукового острова є ділянкою Дніпровського екологічного коридору, який безпосередньо примикає до м. Києва. Київ є значною перешкодою на шляху міграції тварин, тому багато з них тимчасово зупиняються на території заказника, як відновити сили для подолання 40-кілометрової перешкоди, якою є Київ.


Register

Новини