МІСЬКІ ПАРКИ

Парк ім. Шевченка

Парк Шевченка в Києві є невід'ємною частиною національного університету, названого на честь великого українського поета, а також неодмінним атрибутом столиці України. Незважаючи на свої відносно невеликі розміри, всього 5,4 га, парк Шевченка - чудове місце для прогулянки протягом усієї доби. 
Історія виникнення парку Шевченка в Києві вельми незвичайна. Побутує думка, імператор Бразилії Дон Педро, який приїхав до Києва, звернув увагу на пустир перед головним корпусом навчального закладу. Видовище було не з найкращих: тут паслися корови, а в калюжах лежали свині. Це не дуже сподобалося високому гостю і він почав наполегливо радити Київському, Подільському і Волинському генерал-губернатору Олександру Безаку розбити на цьому місці парк, щоб студенти і викладачі у вільний від навчання і роботи час могли прогулюватися алеями.

Роботу над облаштуванням парку почали в шістдесятих роках ХХ ст. Розробку проекту доручили садівникові Карлу Христіані. Перед ним стояло досить важке завдання - на недуже великій за розмірами території потрібно було створити єдиний парковий комплекс, який би гармоніював і з головним червоним корпусом університету, і з ботанічним садом. Карл Христіані успішно впорався з поставленим завданням і результатом його роботи став чудовий парк у центрі міста. 
Щоб увічнити пам'ять про великодержавця, який багато в чому сприяв побудові Київського університету, в 1869 році в центрі парку було встановлено пам'ятник Миколі I, а сам парк перейменовано в Миколаївський. Монумент перебував під цілодобовою охороною: і вдень, і вночі тут чергував поліцейський. Усі питання з благоустрою парку взяла на себе Садова комісія, за наказом голови якої тут було прокладено доріжки, розбито клумби і квітники, додатково висаджено дерева і чагарники, встановлено лавочки. Навіть було введено посади паркових наглядачів, які дбали про зелені насадження, наводили порядок на території парку. 
У 1939 році на місці монумента Миколі I, в центрі парку, навпроти головного корпусу університету було встановлено пам'ятник видатному українському Кобзареві Тарасу Григоровичу Шевченку. Пам'ятник Миколі І було демонтовано ще у 1918 р. На пам’ятнику було викарбувано напис:
"І мене в сім'ї великій,
В сім'ї вольній, новій,
Не забудьте пом'янути
Незлим, тихим словом".
Ідея спорудження такого пам'ятника виникла ще на початку ХХ ст. Тоді, протягом року (1903-1904), було зібрано пожертвування на спорудження монумента. Дуже довго велися дискучії щодо рішення, яким має бути пам'ятник і де його встановити. Щодо проекту монумента, то було проведено кілька конкурсів, а серед місць його розташування розглядалися варіанти Михайлівської площі, площі Льва Толстого, Володимирської гірки і навіть Бессарабського ринку. Остаточне рішення було прийнято набагато пізніше і так вийшло, що пам'ятник було встановлено вже за радянської влади. Урочисте відкриття монумента відбулося 6 березня 1939 року і було приурочено до святкування 125-річчя з дня народження Кобзаря. Проект пам'ятника розробив архітектор Є. Левінсон, а безпосередню роботу з виготовлення "бронзового Кобзаря" провів скульптор Манізер. Парк став називатися ім'ям великого Кобзаря Т.Г. Шевченка. 
У 1972 році парку Шевченка було надано природоохоронний статус. Сучасний парк має форму прямокутника, який перетинають дві головні перпендикулярні алеї і ще кілька діагональних. По периметру його оточує обхідна кільцева дорога. Парк Шевченка непогано облагороджено - тут встановлено лавочки, є дитячий майданчик і невеликий фонтанчик. У теплу пору року вже багато років поспіль в одному із затишних куточків парку Шевченка збираються шахісти-аматори. Крім того, тут працює невелике кафе ОПанас (раніше називалося Тарас), виконане в українському стилі. Недалеко від парку Шевченка розташовані Володимирський Собор, Оперний театр і Ботанічний сад. Хоча парк Шевченка і вважається одним із найменших парків Києва, проте він є одним із найбільш затишних.

Адреса: вул. Терещенківська, 24


Register

Новини